Про ДБН В.2.2.5-97(23) на бомбосховища.
Будинкі і споруди «Захисні споруди цивільного захисту»
коротко та доступно. Про посилені захисно-герметичні двері для бомбосховищ, сховищ, ПРУ
Проблема. Ми бачимо, що зараз, у війну, під час будівництва нових, або реконструкції старих бомбосховищ, до нас звертаються люди, які, буквально, нічого не знають, про те які двері треба ставити до бомбосховищ, не розуміють критеріїв їх оцінки та готові обрати найдешевші герметичні двері до сховищ, навіть не розуміючи того, що нерозуміння вимог ДБН може призвести до травмування або загибелі багатьох людей. Тому ми спробуємо трохи допомогти розібратись у ДБН на бомбосховища, щоб запобігти не якісному обладнанню бомбосховищ.
Зверніть увагу не те, що бомбосховищє, або ПРУ, повинно мати мінімум 4 дверей, які називаються захисно -герметичні двері( 2 шт) та герметичні двері( 2 шт).
Зазвичай двері повинні витримувати від 250 -до 1000 Кпа.
Візуально вони виглядають не так як звичайні, вони мають ричаги-задраювання, або штурвал.
Цим пунктом сказано все про захисні двері.
7.5.1.10 У зовнішній і внутрішній стінах тамбур-шлюзу та тамбуру захисно-герметичні двері (ворота), а також захисно-герметичні двері (люки) аварійних виходів мають відповідати класу
захисту сховища з урахуванням коефіцієнтів входу табл. 14.7 та динамічності п.14.1.3.7, та повинні відчинятись назовні у напрямку виходу людей зі сховища.
Нищє пояснено, згідно ДБН чому такі двері.
ДБН-це документ, який описує як будувати бомбосховищє цивільного захисту, як розрахувати та спроектувати все, від стін, до герметичних дверей, каналізації та пожежної безпеки, тощо. Увага! ДБН- обовьязкові до виконання, тож за їх порушення може бути відповідальність! Памьятайте про це. Цитуємо ДБН:"зниження встановлених в цих Нормах вимог не допускається...Ці Норми містять положення, що носять обов’язковий характер й позначається словами “повинно“...".
Документ 97 року написан на 82 сторінки. Ми спробували взяти основну інформації та у простій формі її подати нашим читачам. Проте, основне-це те, що в ДБН акцент зроблений на самостійні розрахунки, згідно формул та типів. Ми в ньому майже не знайдемо конкретних параметрів, наприклад, герметичні двері зі сталі 10 мм, або бетон М-500 завтовшки 50 см, тощо. Все вираховується проектантом індивідуально, а ДБН підказує, як це вірно зробити.
Наразі в Україні діє ДБН В.2.2.5-97, проте, з 1 листопада 2023 року вступає в дію новий ДБН В.2.2.5-23. на 123 сторінки. Є що почитати.
Зверніть увагу на те, що розраховувати навантаження повинен фахівець, який будує, або робить ремонт у бомбосховищі! В залежності від типу бомбосховища, його конструкції (заглиблене, або на поверхні), тощо, будуть різні показники на різні елементи.
Тобто, проектант повинен звернутись до виробника захисних дверей, тощо та назвати параметри потрібних йому дверей, а саме розміри, захисні властивості, у Кпа(атм, bar), тощо.
Про що ідеться у ДБН( Зміст).
1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
1.1 Ці Норми встановлюють вимоги до проектування та будівництва захисних споруд цивільного захисту
Коротко про основні крітерії у ДБН на так звані "бомбосховища", що стосується захисних дверей, або дверей герметичних у сховища,
можна почитати в кінці посту за посиланням:
http://dveri.com.ua/forum/index.php?showto...ost&p=10364
Приклади. Двері герметичні до бомбосховищ.
Приклади з випробувань вибухом дверей герметичних для бомбосховищ, бункерів, тощо.
Ми маємо дуже великий досвід у.т.ч з натурними випробуваннями дверей вибухами, самих різних типів, тож нам є що вам показати та розповісти. Скоріш за все наш досвід самий великий в Україні у дверній галузі.
Випробування бронедверей вибухом нашої компанії, можна подивитись за посиланням. Випробування бронедверей вибухом
Відео, випробувань вибухом дверей для цивільних сховищ, бомбосховищ.
[youtube]LEWGGrSjLHE[/youtube]
ДБН В.2.2.5-23. на сторінці 23 йдеться про захисно-герметичні двері у сховища.
Ми бачимо, що є основні класи сховищ: А-2, А-3, А-4 та П1-П6 Як визначити клас сховища показано у таблиці А-1.
Як ми бачимо, з таблиці, сховища класу А-1 повинні витримувати навантаження у 500 КПа, А-2 300 КПа, А-3 300 КПа, А-4 100 КПа.
Тож рівень захисту сховищ та дверей у сховища вимірюється у КПа(атм,Bar). Не у товщині сталі чи кількості замків чи завіс.
Приклад типової помилки при виборі дверей сховищ. Для сховища А-2, можна просто взяти двері герметично-захисні, які витримують 300 КПа( 3 атм, 3 bar), як рівень сховища( 300 КПа) й нічого не вираховувати, а просто пійти по максимальній шкалі, як варіант, кому як зручно.
Нищє ми розпишемо вірний приклад, де показники дверей будуть й у 1500 КПа, саме через конструкцію сховища, тощо.
Ступінь захисту характеризується захисними властивостями захисних споруд,
для зброї масового ураження – надмірний тиск вибухової хвилі береться 100-500 КПа.
для засобів звичайного ураження( снаряди, ракети, тощо) – надмірний тиск береться 100 КПа.
7.5.1.4 У входах сховищ повинні встановлюватись захисно-герметичні двері. ДЗГ та ДГ.
Стосовной дверей у сховище, написано, що в залежності від кількості людей у сховищі, треба проектувати розміри дверей. Чим більше людей, тим ширші двері, наприклад, Таблиця 7.3
Поняття дверей з ДБН.
п 3.1 Герметичні двері (ворота) )(ДГ) до бомбосховища-це 1 з елементів тамбуру або тамбур-шлюзу та системи герметизації, які призначені для заповнення внутрішніх дверних прорізів та запобігає потраплянню хімічних та радіоактивних та інших небезпечних речовин. Ці бронедвері йдуть самі перші з вулиці.
п 3.2 Захисно-герметичні двері (ворота)(ДЗГ) до бомбосховища-це 1 з елементів тамбура, або тамбур-шлюзу, що є спеціальною конструкцією для зовнішніх та внутрішніх дверних прорізів, яка має стійкість до дії надмірного тиску повітряної ударної хвилі( вибуху) та запобігає потраплянню в середину небезпечних речовин,частково зменшує вплив зовнішнього іонізуючого випромінювання, тощо. Ці бронедвері йдуть другими з вулиці.
п 3.3 Захисні двері (ворота) )(ДЗ) до бомбосховища-це конструкція для заповнення зовнішніх дверних прорізів у ПРУ та спорудах подвійного призначення, які мають стійкість до дії надмірного тиску та частково зменшують вплив іонізуючого випромінювання.
п. 3.7. Тамбур-шлюз включає в себе 2 типи дверей захисно-герметичні та герметичні двері.
Тобто ми бачимо що 1 бомбосховищє, або ПРУ повинно мати 4 захисно-герметичних та герметичних дверей, по 2 кожного типу, які собою повинні утворювати тамбур та ці двері повинні відповідати класу захисту бомбосховища з урахуванням коеф. входу у табл. 14.7
Ширина дверного розрізу для бомбосховища повинна бути не меньше 0.8 м у просвіті, на 200 осіб на 1 вхід-90см, а на 750 осіб вже ширина 250 см. тощо.
Входів та дверей герметично-захисних, повинно бути не меньше 2х й вони повинні бути розосередженими. Повинно бути не меньш ніж 1 вхід та 1 аварійний вихід.
За дверима, слід зробити повороти під кутом 90 градусів. Слід передбачити тамбур-шлюз, розмір тамбуру не меньш ніж 1.5* 1.5 м.
7.5.1.10 У зовнішній і внутрішній стінах тамбур-шлюзу та тамбуру захисно-герметичні двері (ворота), а також захисно-герметичні двері (люки) аварійних виходів мають відповідати класу
захисту сховища з урахуванням коефіцієнтів входу табл. 14.7 та динамічності п.14.1.3.7, та повинні відчинятись назовні у напрямку виходу людей зі сховища.
[/b]
Чому тиск збільшується? Треба памьятати, що при вибуху поряд із стіною тиск ударної хвилі збільшується у 2 рази, у коридорі (без тупиків) – у 3,5 рази, у куті – до 4 разів,а у коридорі з тупиком – у 6,5 разів. Тому у розрахунках навантажень й вводяться відповідні коеф., які враховують це збільшення тиску від ударної хвилі.
Тому ми навіть проводили випробування дверей вибухом в середині приміщень, як на цих фото.
Теоретично на двері у цьому випробуванні, діяв тиск ударної хвилі, у +- 2.5 рази, більше, ніж, якщо двері стояли б окремо, наприклад, як вхід у погреб, тощо.
Тому розрахунки у 1500 КПа можна помножити на коеф. 2.5 й отримаємо 3750 КПа.
Тож є велика ймовірність, що саме у цьому випадку, на двері діяв тиск, приблизно, у 4000 КПа!
Мінімальне квазістатичне (еквівалентне) рівномірно-розподілене навантаження qєх,eqv, (кПа), яке повинні витримувати захисно-герметичні двері, слід визначати згідно з п. 14.1.3.7
Показник захистно- герметичних дверей повинен = або перевищувати значення qех,eqv, кПа.
Якщо ват треба купить герметичні, захисно-герметичні двері до бобмосховища, вам треба провести такий розрахунок ( 5 пунктів розрахунку), згідно п. 7.5.3.4
Як розрахувати захисно-герметичні двері для бомбосховища. Показник навантаження, у КПа, повинен перевищувати значення qех,eqv, кПа.
Приклад. №1.
Для бобмосховища, класу А2 (300 КПа) та входу з незахищених підвальних приміщень (пункт 2, коеф 08), пункт 5 коеф 1.2 вийшло: 300*0.8*1.2 Р=288 КПа, округлюємо до 300 КПа
Відповідь. Захисно-герметичні двері потрибні мати показник не нищє 300 КПа. або 3 атм.
Приклад №2, якщо в нас двері бомбосховища, того ж класу А-2 на першому поверсі, а не у підвалі, то показник сховища(300) треба поможувати на (коеф 3) та згідно пункту 5 коєф для 1 поверху 1.6.
Таким чином 300*3*1.6 = 1440 КПа. Захисно- герметичні двері повинні мати захисні властивості не меньш 1500 КПа.
Приклад №3 Двері для ПРУ(Захисно-герметичні, герметичні, захисні)
Цей розрахунок нам надав 1 з замовників, як він розраховував тиск для дверей з приміщєнням з рівнем 100 КПа, вхід з першого поверху й ми додали вхід у сховищє з середини приміщєння
Як бачимо, початкова цифра 100 Кпа, збільшилась більш ніж у 2 рази, а в середині приміщєння у 4 рази!
Відповідно, якщо в вас герметично-захисні двери з показником 20 КПа, або 100 КПа, то їх не можна використовувати у цих сховищах, де треба ставити двері з показниками від 300-до 1500 КПа!
Підсумок. Захисно-герметичні двері для бомбосховища повинні мати показник +- від 300-до 1500 КПа.
Вважаю, що як універсальне рішення, можна ставити на всі сховища універсальні двері, з показником близкько 1500 КПа й це дозволить перекрити усі варіанти.
14.1.3.7 Квазістатичне навантаження qeх,eqv на двері сховищ= приведеному навантаженню, яке визначається згiдно з пунктом 14.1.2.6 цих Норм * к-т динамiчностi КД згiдно з табл. 14.12. Коеф. динамічності Кд для елементів входу
Нагадаємо, що в нас ви зможете купити герметичні, захисно-герметичні двері до бомбосховищ.Якщо вам треба встановити герметичні двері до сховищ, то телефонуйте нашим фахівцям й вони вам допомобуть підібрати двері до сховища, бункерні бронедвері, тощо.
Норми віддаленості захисних споруд від ємності з Вибух.реч. З рис 6.1 ми можемо зрозуміти, що наприклад, під час вибуху 100 т Тротилу на відстані 100 м вибухова хвиля буде близько 300 КПа, або 40 т на відстані 70м. дадуть таку ударну хвилю й відповідно, у цій зоні треба будувати сховище з захисними властивостями не нищє 300 КПа.
Приклад умовного проникнення у приміщення радіоактивного випромінювання та як від нього захиститись бетонними перегородками, тощо.
ПРУ та двері герметичні до ПРУ.
На сторінці 27, 26 розповідається й про двері герметичні до ПРУ.
7.5.3.4 Двері вхідні до ПРУ мають бути захисними дверима (ДЗ) з негорючих матеріалів, які мають несучу здатність, що відповідає захисним властивостям ПРУ або СПП.
Дозволяється використання герметичних, або захисно-герметичних дверей.
Захисні двері мають відповідати групі захисту ПРУ( СПП),з урахуванням коеф. входу таблиці 14.7 та динамічності п.14.1.3.7.
Двері до ПРУ, розраховуються індивідуально, як двері до сховищ, по схожій формулі, але показники беруться з інших таблиць. Формула наведена у п 7.5.3.4 на 28 стор.
Я не знайшов таблиці 13.7, можливо там опечатка й якщо вважати, що 13.7 то 14.7, то тоді можна провести розрахунки.
Доречі, начє з табл. А-2, для різних рівней ПРУ( П1, П2, П3,П4, П5, П6) надмірний тиск повітряної ударної хвилі (ΔРех), у КПа, однаковий та=100 КПА, різниця йде у випромінюванні.
Тож Р = Kв ×ΔРех, Р=2* 100. коеф входу з табл 14.7, наприклад 2 *ΔРех (100 КПа)= 200 КПа.
згідно з п.14.1.3.7 визначаємо н
квазістатичне навантаження на двері( qєх,eqv, кПа) слід приймати = приведеному навантаженню, яке визначається згiдно з
п. 14.1.2.6 коеф. динамiчностi КД * згідно табл. 14.12.
Згідно табл 14.6 Приведені навантаження на елементи входів Р = Kв · ΔРex 2*100=200 КПа.
Наприклад, якщо середній показник у таблиці Кд= 1.7, то можливо треба 200*1.7=340 КПа.
Підсумок. Захисно-герметичні двері до ПРУ можуть мати показник близький до 340 КПа+- В них буде не така велика різниця у показниках, адже, ввдоджні данні по тиску в них були однакові(100 КПа), а до сховищ показник тиску дуже відрізнявся( від 100-до 500) КПа.
Вважаю, що як універсальне рішення, можна ставити на всі ПРУ універсальні двері, з показником близкько 500 КПа й це дозволить перекрити усі варіанти.
Вивчивши багато матеріалів, я помітив схожість частини цифр та параметрів з ДСТУ табл. 14.7 та у радянській книзі ( табл 7.7), на 600 сторінок. "Убежища граджансокй обороны конструкции и рассчет" Москва 1989г. проф.В.А Котляревский и др.
.
на стр 238. теж є формули по розрахункам навантажень на двері. Дійсно, закони фізики однакові для всіх й не дуже змінюються з часом.
Сертифікат відповідності на герметичні двері для сховищ. Як нам відомо, в Україні, наразі не існує( не розроблен) державний стандарт для проведення випробувань та сертифікації герметичних та захисних дверей до бомбосховищ!
Тому не має можливості видати сертифікат відповідності на герметичні двері, про відповідність ДСТУ, через відсутність ДСТУ.
При цьому наша компанія сертифікувала свої двері, бронежилети, шоломи, тощо, за основними діючими в україні та ЕС стандартами!
Ви пожете подивитись величезну кількість наших випробувань захисною продукції, еаприклад тут: Розділ випробувань: бронедвері, замки, бронежилети, шоломи, щити, тощо.
З 2011 року нами проведена велика кількість саме випробувань дверей вибухом. Побачити чакстину таких випробувань можна за посиланням: Випробування бронедверей вибухом
Окрім цього, наша компанія, вже кілька років входить у "Технічний комітет 184" по розробці стандартів й можливо за кілька років, ми будемо раді вам повідомити про те, що, нарешті, стандарт на випробування та класифікацію герметичних дверей до бомбосховищ розроблено!
Нагадаємо, якщо ви вирішили купить в нас двері герметичні до бомбосховищ, то ми видаємо Паспорт на двері, де будуть зазначені показники дверей.
Ми маємо протоколи власних випробувань та за потреби можемо надати паспорт та сертифікат якості на герметичні двері для бомбосховищ від виробника дверей.
ГОСТ В 22650-77 Защитно-герметические и герметические двери, ворота и ставни (Захисно-герметичні та герметичні двері, ворота і ставні)
згідно правки №4 до ДБН 97 року-ВИЛУЧЕНО! У новому ДБН від 23 року на нього посилань не має! Зверніть увагу, що у новому ДБН, посилання лише на ДСТУ та EN, а не ГОСТ.
Посилань на якісь обовьязкові ДСТУ на двері ми не знайшли, бо їх не має поки, тому кожен виробник сам розроблює такі двері, згідно своїх ТУ, перевіряє, випробовує їх, тощо.
Пост пишеться. Інше допишимо згодом.
Якщо помітили помилку, то напишіть нам.
Фото захисно-герметичні двері на обьєкті та її властивості перевірені на випробуваннях.
Такі посилені захисно-герметичні двері(бронедвері) для укриттів( бомбосховищ) часто називають двері ДУ, ДЗ. ДУ-1, ДУ-2, ДУ-3, ДУ-4. (ДУ-І, ДУ-ІІ, ДУ-ІІІ, ДУ-ІV) тощо.
Інколи люди помилково задають крітерій для вибору захисних дверей, наприклад, ТУ У 25.1-38587375-001:2016 або інші, хоча насправді, єдині обовьязкові вимоги прописані саме у ДБН В.2.2.5-23