- - -
Бронещити
Форум > Бронематериалы и защитные конструкции > Бронежилеты
Игорь
Бронещити.


На фото "Альфа" СБУ, з різними бронещитами на тренуваннях.

Е самі різні варіанти бронещитів. Від окопних стационарних, до індивідуальних поліцейських зменьшених та великих, тощо.
В цьому розділі ми будемо спілкуватись про різні варіанти бронещитів та їх застосування.

Зараз, під час повномасштабної війни в Україні, до нас часто звертались люди з ідеями робити окопні щити, тощо.
Були закупки бронещитів для штурмів окопів, тощо. Цікаво буде дізнатись різні думки з цього приводу.

Щоб розпочати тему, нагадаємо про наш досвід, як виробника бронещитів.

Багато років, виготовляючі куленепробивні бронедвері, ми розпочали випуск щитів для майданівців на початку 2014.
Потім робили бронещити для АТО, хлопцям, які вони вставляли в авто біля дверей, тощо.


Після цього, вже розробили та сертифікували класні бронещити для спецпідрозділів з бронесклом, кевларом, тощо.


Робили бронещити для кулеметів на авто та інш.Приклад простого окопного саморобного бронещита


[youtube]usEKs7FBUI8[/youtube]

Нагадаю сторінки:
сторінка БРОНЕЩИТИ

Пост пишеться.
Игорь
Як обрати бронещит за класом, розміром та метаріалом?
Що кращє, бронесталь, кераміка чи кевлар та ПЕТ?
Короткий огляд теми для загального розуміння. Маючи 15 років досвіду виробництва сертифікованих кулестійких виробів, вважаємо своєю місією пояснити що та як. Бронещити виготовляються, зазвичай з тої ж бронесталі, араміду, НВМПЕТ та бронекераміки, що й бронежилети та бронетехніка. Тож клас щита залежить від товщини використаної броні та її типу. Чим більше товщина, тим більший клас, вага та ціна тощо.
Зазвичай, бронещит -це модульна система й до нього можна приєднювати м'який фартук, фонарі або знімати, тощо. Бронещити можуть як мати отвори для очей, так й бути без них, без фартуху тощо. Все залежить від побажань замовника. Окрім того, бронещити можуть бути різного класу захисту та розміру й ваги.
Клас захисту, інколи можна змінювати, додаючи до нього різні додаткові елементи. Наприклад з бронещита 4 класу робити 5 клас, додаючи до нього кевларову підложку 2 класу, тощо.
Складові класичного бронещита. Бронещит може складатись з:
-основний бронещит,
-мьякий фартук знизу,
-бронескло,
-фонарі,
-розвантажувальна система,
- чохол,
- та інше.

Розміри бронещитів ( основної частини):
100*50 см самі популярні
100*35 см
90*50 см
90*30 см
70*30 см
60*25 см
35*30 см
та інші.
Розмір щита теж має значення. В залежності від площі захисту, зазвичай пропорційно зростає вага та ціна матеріалів.
Про бронещити "Патріот" у різних розмірах та різних класів.
[youtube]cyEAPasDHxM[/youtube]


Матеріали для бронещита.

Саме головне- магії та чудес не існує! Кожен матеріал має свої недеоліки та переваги, тому завжди вибір- це компроміс. Зараз ви побачите вічну боротьбу без переможцев, кераміки, сталі з арамідом, тощо.

1) Бронещит з металокераміки(бронекераміки). Має ту ж вагу, що й бронещит з бронесталі 4 класу за ДСТУ, проте, за тоїж ваги, дає в 2 рази більший захит, 6 клас за ДСТУ. Наприклад, з бронестали треба взяти 2 шари броні по 4 класу, щоб отримати 6 клас. Якщо робити бронещит з кераміки меньшої ваги, то отримавши невеликє зменьшення ваги, ми дуже відчутно втрачаємо у захисті й часто отримавши зниження ваг, наприклад, у 25% ми втрачаємо 50% захисту, що єдоволі ірраціональним рішенням. Бронекераміка не має рикашетів за рахунок руйнації кулі, це віднесемо до переваг.
З недоліків. керамічний захист є одноразовим! влучання навіть більш слабких куль чи сколків руйнують керамічні елементи й щит втрачає захисні властивості! Тобто, такий бронещит, може витримати, наприклад 10 куль( стандартна бронеплита 30*25см повинна витримувати 3-5 куль), після чого його треба замінювати повністю, бо якісно полагодити його майже не можливо. Ціна на бронещит керамічний, може бути приблизно у 2+- рази більше, ніж бронещит з бронесталі того ж класу.
Фрагмент лише матеріалу * бронекераміки 6 класу розміром 50*90 може важити близько 24 кг та коштувати близько 2000 дол.
Вважаємо оптимальним рішенням для щита з бронекераміки- це поліцейські місії, коли після 1 місії щит можна замінити на новий й бойові ситуації відбуваються вкрай рідко.

2) Бронещит з бронесталі, чи не єдиний є багаторазовим, може витримати до кількох десятків, а то й сотен влучань! Такі бронещити є більш массовими й меньш складними у виготовленні. На думку багатьох щитовиків в Україні, оптимальним класом захисту для бронещита є 4 клас за ДСТУ, це більшість куль від стрілецької зброї, окрім бронебійних 7.62 *39 та *54 мм. (кулі: ЛПС, 7Н-6, 7Н-10, тощо.) Щоб отримати 5 клас, вже необхідно у 1.5 рази більше броні, а на 6 клас, треба у 2 рази більше бронесталі. Вага такого виробу робить дуже не комфортним його використання, зменшує маневреність бійця, при цьому ймовірність влучання саме куль 5 чи 6 класу, зазвичай не висока, адже зазвичай більшість боїв відбувається з застосуванням куль 3 та 4 класу за ДСТУ( не бронебійних). Заперешкодна дія теж є, але вона невелика й зазвичай вирішується 1-2 см пінки за плитою. Проте, якщо між бронею та тілом не буде пінки, то заперешкодна дія кулі може не пробити броню, проте людину може вбити!
Певним недоліком бронещитів з бронесталі є вага та рикашети при гострих кутах. Частину рикашетів дрібних сколків куль, зазвичай вирішує антирекашетне покриття з зовнішньої сторони.
Фрагмент лише матеріалу* бронесталі 4 класу розміром 50*90 може важити близько 24 кг та коштувати +- 600 дол.

3) Бронещит з пресованного НАВМПЕТ(надвисокомолекулярний поліетілен). Самий легкий у порівнянні класу захисту та ваги. Проте, особливості такого матеріалу полягають у тому, що він добре тримає кулі до 3 класу, з свинцевим, або не термозміцненним осердям, наприклад кулі до АК-74 (7Н-6), АКМ 7.62*39 мм (ПС), кулі з термозміцненим осердям, наприклад, 7Н-10 до того ж АК-74 їх пробивають, як й усі інші кулі з термозміцненним, або бронебійним осердям. Матеріал доволі легкий, при 3 класі захисту, у 3 рази легший за бронесталь, проте дорощє бронесталі, десь у 2 рази.
Захисні властивості, на наш погляд, на грані жорсткого компромісу, коли заради зменшення ваги, доводиться ризикувати рівнем захисту. Наприклад, якщо у ворога АК-74, то ймовірність пробити йому бронещит зі сталі 4 класу близько 0, а бронещит 3 класу з НАВМПЕТ, можливо 20%, все залежить від того як часто противник використовує кулі з термозміцненним осердям ПП ( 7Н010), тощо. Такий щит не витримує термозміцненні кулі : 5,45х39( 7н10, 7н6м, 7н22, 7н39) та 7.62*39 БЗ, тощо.
Такий бронещит теж не має рикашетів, як кераміка, адже куля застрягає в середині панелі НАВМПЕТ й є відносно одноразовим. Він не так руйнується, як кераміка, проте кожна куля руйнує( роздуває) область навколо себе, таким чином послаблюючи захист у цьому місті. Тож по багаторазовості використання ми б його поставили між бронесталлю та керамікою.
Фрагмент лише матеріалу* (НАВМПЕТ) 3 класу розміром 50*90 може важити близько 7 кг та коштувати 1200 дол.

4) Мьякий бронещит з араміду, та не пресованого, м'якого НАВМПЕТ. Переваги таких щитів, або інших захисних елементів в їх вазі та м'якості. При цьому, арамідні тканини добре тримають більшість пістолетних куль по 1 та 2 класам ДСТУ, окрім спеціальних бронебійних пістолетних куль. На цьому його захисні властивости вичерпуються, навіть при багаторазовому збільшенні товшини матеріалу, він не здатен зупинити гостру автоматну, або гвинтівочну кулю, на високій швидкості, вона його проходіть, як шило мішок, крізь волокна. Арамід, або як його низивають часто, Кевлар, доволі дорогий матеріал та При відносно однаковій ціні з бронесталлю по 4 класу, дає всього 1 клас, проте важить у 6 разів легше. Такий матеріал дає більше заперешкодну травму, вимагає спецаільні герметичні пакети, які його захищають від намокання, тобто побитий сколками пакет, може намокнути й втратити свої захисні властивості! Арамід, або НАВМПЕТ, дуже гарно показали себе як протисколковий захист та захист від пістолетних куль, при меншій вазі у порівнянні зі сталлю.
Рикашету не має, адже куля затримується матеріалом, як футбольний м'яч сіткою, проте є велика заперешкодна дія( травма), яка вирішується товстим двмпфером у кілька см.
Фрагмент лише матеріалу* араміду, НАВМПЕТ 2 класу розміром 50*90 може важити близько 7 кг та коштувати 1200 дол.

5) Бронещит з бронескла. Цей матеріал теж треба розглянути. Ви можете бачити, наприклад, кулеметні бронещити з використанням броньованного скла на американській бронетехніці, на танках Абрамс, на Хамві, тощо. Переваги очевидні-це прозорість! Так, ми маємо прозору броню. Проте й недоліків в неї теж багато. З недоліків -це вага, приблизно у 2-3 рази більше ніж бронесталь та одноразовість, після певної кількості влучань, бронескло теж треба замінювати, проте, вона теж може витримати певну кількість пострілів, як кераміка, тощо. Ціна бронескла приблизно така ж, як й у бронесталі. Певні рикашети від скла теж є, окрім рикашету залишків кулі, скло дуже крихке й відлітають сотні дрібних сколків. Заперешкодна дія не велика.
Наразі, використання бронещитів для людей з бронескла не є ефективним. Але треба розуміти чому. Проте, з часом, можливо щось зміниться, адже людство не стоїть на місці.
Фрагмент лише матеріалу* бронескла 4 класу розміром 50*90 може важити близько 60 кг та коштувати 600 дол.

Стійкість до вогню. Треба розуміти, що пожежа однаково знищить як бронещит з кераміки, так й з бронесталі та НАВМПЕТ, навіть, якщо вони фізично не зникнуть, іх захисні властивості будуть втрачені.

Підсумок. Як бачимо, кожен матеріал зайняв свою унікальну нішу й витіснити його іншим не вдається. Думаю, що перед нами батл накшталт, що краще, танк, арта чи піхота? Насправді ми розуміємо, що для кожного завдання оптимальним будуть різні рішення. Тому, в залежності від завдань( поліцейська місія, зачистка окопів, будівель, тощо), того чим озброєний супротивник та сукупність інших факторів, треба обирати відповідний бронещит. Фінансова складова, час та масовість виготовлення теж грають дуже вагоме становище.

Який бронещит купить?
Маючи безмежні фінансові можливості та запаси на складі щити, можливо б ми обрали універсальним керамічний бронещит 6 класу, щоб нам його після кожного бою хтось одразу замінював, тощо. Маючи сьогоднішні реалії бойових дій в Україні, не достатнє фінансування, логістика, тощо, можливо оптимальним універсальним рішенням буде бронесталь 4 класу, або НАВМПЕТ 3 класу, проте... кожен обере сам, те що вважає за потрібним для нього.

Ми б для цих матеріалів обрали таку нішу:

бронещит 5- 6 класу за ДСТУ- металокераміка 24 кг 2000 у.е.*
бронещит 4 класу за ДСТУ- бронесталь 24 кг. 600 у.е.*
бронещит 1-3 класу за ДСТУ- пресований НАВМПЕТ 10 кг. 1200 у.е.*
мьякий бронещит 2 класу за ДСТУ-арамід (Кевлар, Тварон, тощо). 5 кг. 12000 у.е.*

Ціна бронещита. Ціна та вага, приблизні та вказані лише за основний бронематеріал, при розмірі 90*50 см!
* до ваги та ціни бронематеріалу треба додавати вагу ручок, РПС, можливих бронестекол, гнучких фартухів, фонарів, та іншого навісного обладнання та чохлів. Таким чином, наприклад 24 кг кераміки, може стати 32 кг щита у повній комплектації, з описаними вищє комплектуючими, а вартість зрозти у 2-3 рази.

Наведенні у статті ціни та вага орієнтовні й можуть дещо відрізнятись зі зрозумілих причин.
Нагадаємо, що в нас ви зможете купить бронещит від виробника у різних комплектаціях, класах та розмірах.

Дуже радимо вам переглянути такі сторінки:
Сторінка БРОНЕЩИТИ "Патріот"
Розділ випробувань
Розділи про бронематеріали:
Мьякі балістичні пакети( кевлар, арамід, НВМПЕТ)
Металокераміка, бронеплити з кераміки


.
Сергей ВМБ
Штурмові бронещити ПАТРІОТ стануть дещо легшими; також модернізовано кілька ключових вузлів.

Невдовзі можна буде ознайомитися на Глибочицькій.
.
Русская версия IP.Board © 2001-2024 IPS, Inc.