Бронеплити з кераміки (металокераміки).Бронежилети.
Чому не все так однозначно з бронекерамікою? На чому обманюють з металокерамікою?
Міфи про металокераміку, основна, базова інформація по бронеплитам, для усіх.

Відео про бронекераміку
[youtube]J-bxsifpx1s[/youtube]
Часто спілкуючись з людьми та бійцями бачу, що більшість людей, реально, майже нічого не знають про бронезахист й часто володіють не вірною та помилковою інформацією.
То ж, як визнані фахівці з безпеки, які провели сотні різноманітних випробувань та отрмали десятки сертифікатів на захисну продукцію, спробуємо читачєві допомогти розібратись у цьому. Впевнений, що усі знайдуть, щось нове та цікаве для себе у цьому пості. Перевіримо?!

Кераміка. Навколо кераміки існує, мабуть, найбільше міфів, наприклад те, що плити з кераміки легші та тримають усі кулі, тощо.
То ж давайте розберемось разом!
Кераміка(бронекераміка, металокераміка) це зазвичай Корунд, AL2O3( оксид алюмінію), вона дешевша, ніж керамика SSIC silicon carbide ( карбід кремнію, бора). Кераміка з карбідом кремнію, зазвичай відсотків на 30-50 дороще, але й легше на 20%. В Україні, через її вартість її майже не має. Кераміка працює за рахунок того, шо куля, влучаючи у керамічний блок, який має більшу твердість ніж куля, руйнується, але руйнується й керамічний блок. За Керамічними блоками, зазвичай, стоїть товстий шар арамідної тканини, або ПЕТ, приблизно на 1 клас за ДСТУ. Саме цей другий шар й затримує сколки кулі та кераміки й вони працюють лише разом.
Керамічні бронеплити виготовляються або з прямокутних та квадратних модулів, або з 6-ти кутних модулів, тощо. Бувають й цільно литі керамічні плити, як американські армійські SAPI та ESAPI. В Україні їх майже не має.
Рентгени керамічних бронеплит, з пятикутничків та з прамокутників.


Металокераміку використовують для виробництва бронежилетів, бронещитів та посилюють бронетехніку металокерамічними модулями, тощо.

Армії США та Британії використовують металокерамічні бронеплити. У армії США використовуються монолітні, суцільні металокерамічні бронеплити SAPI та ESAPI. Зверніть увагу, армії більшості розвинених країн, стандартні, армійські бронежилети, комплектують металокерамічними бронеблоками.
Так ці держави можуть собі дозволити такий захист. Українська армія, зараз, нажаль не має таких фінансових можливостей. Ці плити, зазвичай зроблені з найдорожчої та легшої кераміки( карбід бору) й відповідно, важать близько 2.5 кг при розмірі 30*25 см, але вони усі повинні працювати лише у складі з кевларовим жилетом, про це нище.
Фото американської монолітної плити ESAPY після кількох влучань. Взято з ютюбканалу Alex Saint

Випробування бронекераміки За посиланням можна подивитись цікаві випробування монолитної керамічної плити та плити, яка має 6 клас лише з арамідним жилетом в комплексі:
http://dveri.com.ua/news/Ispytaniya_import...niya_i_Chehiya/


Випробування металокераміки кулями 12.7 мм Б-32.
http://dveri.com.ua/articles/Ispytaniye_broni_12.7_mm.htmlвідео випробувань металокерамічних плит


[youtube]xzSz8ae2Xjk[/youtube]

Доречі, в нас в магазині, ви можете побачити усі описані зразки керамічних бронеплит та ознайомитись з результатами їх випробувань, тощо.
Кераміка може бути не просто максимального 6 класу, а й 3, 4 класу, або 5. Так, я не помилився, металокерамічні плити, бувають саме 3, а не 6 класу! Про це ми щє поговоримо. Металокерамічні плити 5 класу зазвичай, використвоуються разом з кевларовою майкою за нею, дає 6 клас, на таких плитах так й написано, NIJ 4 (NIJ IV) , разом з бронежилетом! Це дуже важливо, бо не всі на це звертають увагу. Тобто така плита, дійсно трохи легша за стандартні, але тому, що розроблена, як частина бронежилета, як комплекса 5+1=6!
Я навіть бачив такі плити у продажу, як плити 6 класу, хоча вони реально 5 класа, якщо без бронежилета, а продавались вони без бронежилета з кевларовою майкою 1 класу!
Дивіться фото такої плити з написом.

Німецька монолітна керамічна плита з таким написом, що NIJ 4 (NIJ IV) лише з арамідним жилетом!

Написано з помилкой, проте сенс зрозумілий "wird nur in verdung mit aramidenschub brreicht" "используется только в сочетании с арамидной тягой"!
Нищє фото фінської металокерамічної бронеплити, яка теж має максимальний клас лише з кевларовою майкою! Доречі, в ній прописан захист й від куль 7.62*51 мм, чого не має у той плиті, де кулі лише *39 мм.


Фото обьяви, де плиту, яка має 5 клас за ДСТУ, а 6 лише з арамідним жилетом, продають як плиту 6 класу.
Це при тому, що на плиті написано, що вона має клас захисту NIJ 4 лише з жилетом рівня NIJ 3, що в перекладі на ДСТУ означає описане вищє.

Нажаль, можливо такі помилки та незнання англійського коштували комусь життя.

Кераміка 3 класу. Є нюанс по керамічним плитам, коли вони тримають усі автоматні кулі, навіть 5 клас, куля БЗ, тож наче її можна вважати 5 класом, але, як показала практика, такі плити не витримують більш потужну гвинтівочну кулю, навіть не бронебійна, а звичайний ЛПС 7.62*54 мм. Навіть через таку особливість керамічних плит, у новому ДСТУ 8782:2018 на бронежилети у 5 клас обов'язково додали випробування кулею з 4 класу ЛПС. З такими плитами виходить не проста ситуація. Вони автоматні кулі 7.62 та 5.45 *39 мм) тримають, а гвинтівочні не тримають, то ж, згідно маркування за ДСТУ, вони, через те, що пробиваються кулею 4 класу( ЛПС), можуть мати лише відповідність...3 класу за ДСТУ! Так, лише 3, замість 5 чи 6 класу! Адже вони не забезпечують захисту по 4 класу, при цьому тримають кулю БЗ до автомату. Тут, знов згадується те, що всі засоби захисту повинні відповідати та перевірятись за ДСТУ, бо у такому випадку мінімізуються шахрайскі дії продавців, виробників та захисний елемент проходить максимально жорсткі випробування на основні параметри.
Продавці таких плит кажуть покупцям, що плита тримає навіть автоматну бронебійну кілю, чим вводять в оману покупця, а якби вони казали, що плита, за ДСТУ має лише 3 клас, бо ЛПС її пробиває, то вже в них такі плити може ніхто й не брав, адже, для порівняння, стандартні плити з бронесталі, приблизно за такоїж ваги, при ціні в 4 рази менше, мають на 1 клас вище, не 3, а 4! Отакої.
Ось фото плити, яка згідно опису, тримає автоматні кулі. Зверніть увагу, що на ній не має інформації про відповідність ДСТУ, або іншим стандартам та не має інформації про гвинтівочні патрони.


Керамічна плита 4 класу. Є й полегшені бронеплити з бронекераміки, але не 6, а 4 класу за ДСТУ. При цьому, вони, приблизно на 0.5 кг легші й мають вагу не у 3 кг, а 2.5, але при цьому вони мають не 6, а 4 клас захисту.
На мій погляд, вони мають мінімальну перевагу, але й не набагато легше, але ми втрачаємо в 2 рази у бронезахисті. Тож, як на мене, то це сумнівне задоволення.

Плюси та мінуси керамічних бронеплит. Якісна кераміка, за однакової ваги, з бронесталю, зазвичай має 6, а не 4 клас за ДСТУ. Нагадаю, що щоб отримати 6 клас, необхідно взяти 2 плити 4 класу. Так все просто. Тож по вазі вигода в 2 рази, в порівнянні з бронесталлю.
Кераміка не дає рикашети під кутами та поглинає у собі майже усі сколкі куль, а бронесталь руйнує кулю на десятки дрібних сколків, які можуть додатково поранити людину, наприклад, пошкодити судини, влучити у пахову зону, підборіддя, тощо. Тому бронесталь обов'язково використовувати з антирекашетом, який гарно буде затримувати сколки від куль.
При цьому, керамічна плита деформується та має більше запершкоду, ніж бронесталь. Якщо на бронесталь достатньо наклеїти демпфер з 1 см піни й людина навіть не отримає травми від влучання у плиту, то з керамікою, може бути гірше й можуть бути або великі синці, або поламані ребра, тощо, адже через влучання кулі плита може деформуватись в середину на 1, 2 чи навіть 3 см. Це називається заперешкодна травма й вона обов'язково замірюється, згідно ДСТУ. Якщо глибина ямки на балістичному пластилині буде більше 25 мм, то такий виріб не може відповідати ДСТУ!

Металокераміка одноразова плита, хоча, зазвичай, вона повинна тримати не менше 2- 3 пострілів, її по правилах треба заміняти після першого ж влучання, бо порушується її захисні властивості й збільшується ймовірність пробою. Тут якраз проблеми, бо під час бою не так то й легко замінити плиту.
Стосовно влучань, вивчивши багато випадків влучань у бронеплити, хочемо сказати, зо зазвичай, у бронеплиту, влучає 2-3 кулі. Тож живучості кераміки для одного бою може бути +- достатньо. Але...хто зна, як воно буде.
Напис handle with care, означає "поводитись обережно"!

Так, металокерамічні плити, які затримують бронебійні кулі, можна пошкодити, наприклад, при транспортуванні, або якщо вони випадуть у вас з рук, або по ним вдарити чимось важким, наприклад, молотком, або кинути бронежилет чи саму плиту об асфальт, тощо. Отримавши тріщини від падіння, вони знімаються з гарантії та можуть не витримати постріл
За можливості, маючи класну металокерамічну плиту, її краще обклеїти 1.5 см пінкою зпереду та по боках. Якщо ви використовуєте її без кевларової майки, то можна й зі сторони тіла наклеїти пінку для зменшеня заперешкоди.
Ця порада стосується української прямокутної, повноразмірної плити 30*25 см. та інших. Тоді в нас буде максимальна площа захисту та захист від ударів.
Якщо в вас бронежилет з бронеплитами( монолітними) SAPI та ESAPI, то ви можете перевірити чи вони не тріснути, просто, легенько постукавши по ним. Якщо в них легкий керамічний дзвін, то вони нормальні, якщо такого звуку не має та при легкому прокручування плити, вона скріпить, то плита пошкоджена й її використовувати не можна, бо її захисні характеристики вже не гарантовані.

Ціна на металокераміку. Зазвичай, такі бронеплити, розміром 30*25 см, вартують 300-500 дол за штуку. Є й трохі дешевші й в рази дорощі, коли дуже якісні й полегшені плити, але вони, зазвичай виключення й не доступні звичайному покупцеві.
Вартість бронекерами, приблизно, у 5 разів більша ніж ціна на бронесталь 4 класу.

Обман з металокерамікою!
Кераміка має на 20% зменшену площу захисту! Останнім часом, в Україні з'явилось дуже багато іноземних керамічних бронеплит, в яких частина плити, по периметру заповнена піною, а не керамікою! Реальна площа такої піни це приблизно 20% від площі бронеплити! Відповідно, на 20% менша площа захисту!
На фото зліва китайська кераміка, зправа, американська кераміка й теж з піною! Особисто я вважаю, що це обман, продавати металокерамічну плиту розміром 30*25 см й не акцентувати увагу на тому, що реальна площа захисту на 20% меньша!

Для порівняння фото української повнорозмірної, прямокутної плити, розміром 30*25 см, без пінки та вирізів.

Виробники заявляють, що пінка по периметру робиться, зазвичай для того, щоб захистити плиту від пошкоджень, руйнувань при падіннях, тощо.
Але, не бачив, щоб робили акцент на зменьшені реальної площі захисту. Я не бачив, щоб продавці чи виробники бронеплит писали, що у бронеплити 30*25 см, реальна площа захисту 25*21 см
Особисто я знаю 4 випадки, знаю в обличчя двох бійців, яким куля влучила в самий бік нашої бронеплити зі сталі, 4 класу й їм це врятувало життя!
Ось наскільки ця площа важлива. Цій чоловіків звати Андрій та Олександр. Ось фото плити з під Вугледара, де бійцю Андрію, куля прилетіла саме в самий низ плити, де у кераміки...пінка!

На цих фото видно, що 1 з куль влучила в 7 мм від краю плити й її розвернуло й вона лягля боком, саме там в більшості керамічних бронеплит, пінка!
Фото американської литої металокерамічної плити ESAPY

Ось цей випадок та інші описан на нашому форумі у статистиці влучань у броню:
http://dveri.com.ua/forum/index.php?showto...ost&p=10447

Щоб перевірити площу захисту керамічної плити, ви можете, по периметру притиснути її пальцем й побачите, якщо спереду, з тої сторони, де повинна бути кераміка, плиту можна продавити, то там не має кераміки.
Навіть я, нещодавно вирішив купить керамічну бронеплиту для військовго й купив, а потім мені підказав товарищ, що навіть ця плита зі зменшеною площєю захисту! Хоча продавці мене запевняли, що в них уся площа плити заповнена керамікою й в них не має пінки.
При купівля я протискав плиту, але я її тиснув з торцю й там вона була жорстка, мабуть ПЕТ був по всій площі, а от вераміка з переду була відсутня.
Дивись на фото.Таким чином треба розуміти, що зазвичай, керамічні бронеблоки не легше, ніж бронесталь! Зазвичай ті, що легші, мають меньшу, реальну площу захисту!
Тому вага бронекераміки 6 класу та бронесталі 4 класу, зазвичай, близько 3.1-3.3 кг!
Ті плити, які мають вагу у 2.5 кг, 2.8 кг, зазвичай, просто мають меньшу, реальну площу захисту!
Це як просто взяти сталеву бронеплиту й обрізати її на 2 см по периметру, вона теж стане дуже легкою!
Тож ми не зможемо облегшити бронежилет бійця замінивши бронесталь на бронекераміку! Це дуже популярна помилка.
Заміна бронеплити зі сталі на кераміку, зазвичай підвищить клас, но не зменшить вагу.

Терміни придатності. Зазвичай, більшість виробників, зазначає гарантійні терміни близько 10 років. Ми, проводили ряд випробувань й не помітили яскраво вираженного старіння й втрати властивостей. Проте цце не означає, що вона не втрачає з часом свої властивостей, як бронесталь.

Заперешкодна дія. Бронекераміка теж має заперешкодну дію. В багатьох імпортних "дешевих" та не сертифікованих за ДСТУ плитах, дешевизна виходить у вигляді великої заперешкодної травми. Це коли куля не пробила плиту, но деформувала бронеблок в сторону тіла.
За ДСТУ, глибина заперешкодної деформації більше ніж 26 мм вважається завеликою й такі плити не проходять випробування, адже вони можуть викликати занадто великі травми скелета та органів людини.
Зверніть увагу на фото цієї імпортої плити після випробувань у лабораторії. На ній видно, що заперешкодна дія близько 50 мм! Це може призвести до фатальних наслідків.


Бронеплити повинні бути сертифіковані. Щоб не потрапити у описані вищє халепи, треба купувати сертифіковані на 6 клас захисту за ДСТУ 8782:2018, або NIJ NIJ 0101.06( NIJ IV), бронеплити. Якщо вам не можуть показати сертифікат на бронеплиту, то на най повинно бути хоча б клеймо з написом саме відповідності ДСТУ, або NIJ!
Плити без клейм кращє не використовувати, адже вони можуть нести більше небезпеки ніж користі, адже 100% не відом їх клас захисту, умови використання, термін придатності, тощо.

Підсумок. Як бачимо, не все так однозначно з бронекерамікою. Якісна, повноразмірна та трохи легша кераміка вартує реально шалених грошей, десь 500-1000 доларів за плиту й вона теж онодразова й у продажу її майже не має, бо дорога, замкнене коло.
Тож кераміка це добре, але дорого й у умовах війни, та українських реаліях, не так й просто її мати, обслуговувати, заміняти.
Обовьязково треба вимагати сертифікат, який підтверджує відповідність 6 класу за ДСТУ, а не якість протоколи відстрілу чи обіцянки продавців.
Тож, якщо ми чуємо, наприклад: "В мене бронеплити з кераміки, в мене легкі та самі міцні плити", то... є питання!
Адже, така плита може мати реально не 6, а 5, 4 й навіть 3 клас захисту! Може мати велику заперешкодну дію та, якщо не обманули з реальною площєю, то вага в неї, зазвичай буде не меньше за бронесталь й такі плити одноразові!
Тож не все так просто й треба було рятельно розібратись у цьому питанні.


Пост пишеться й з часом може доповнюватись.
Не забувайте підписуватись на наш ютюб канал, лайкати та коментувати! smile.gif

Цей пост частина великої статті-поради як обрати бронежилет, яку ми зараз пишемо, враховуючи багаторічний досвід.
Бронекерамика, металлокерамика, вопросы и ответы.